English version

Proposta de programação


Schedule

GENERAL PROGRAM 50th ANNUAL MEETING OF THE BRAZILIAN SOCIETY OF ANIMAL SCIENCE

Monday

Timetable

Actitivites

07:30–08:00

Registration for Satellite Events

08:00-18:00

Satellite Events

 

IV Forum of Graduate Program Coordinators IV

 

III Mixed Model Workshop

 

III Symposium on Forage Quality and Conservation

Tuesday

Timetable

Activities

09:00-17:00

Registration for 50th Annual Meeting of the BSAS

08:00-16:00

Satellite events

 

IV Forum of Graduate Program in Animal Science/Fisheries Resources Coordinators

 

III Mixed Model Workshop

 

III Symposium on Forage Quality and Conservation

20:00–23:00

Opening ceremony and reception BSAS



Wednesday

Timetable

Cross-curricular Lectures

08:00-08:40

New Concepts of Research Partnership
Marco Antonio Zago
Universidade de São Paulo, São Paulo, Brazil

08:45-09:25

Role of information and information providers in technology transfer
Daniel J. Undersander
Department of Agronomy, University of Wisconsin, USA

09:30-09:50

Round table

09:50-10:10

Coffee break

 

Chairman: José Eurico Possebon Cyrino, ESALQ, USP

10:15-10:55

Animal production and the global economy – an overview
Alexandre Mendonça de Barros
MBAgro, São Paulo, SP, Brazil

11:00-11:40

Meat authentication: Determination of the dietary background and geographical origin of animal products
Frank Monahan
School of Agriculture and Food Science, University College Dublin, Science Centre South, Belfield, Dublin, Scotland

11:40-12:00

Round table

12:00-14:00

Lunch break

14:00-18:00

Technical sessions

15:45–16:15

Coffee Break

 21:00–23:00

Philharmonic Orchestra of Country Guitar



Thursday

Timetable

Activities

08:00-12:00

Poster Session 1 (P1) - Imperial Foyer and Imperial Room

 

Pastures and forage crops 
Coordinator: Sila Carneiro da Silva

 

Ruminant production
Coordinator: Flávio Augusto Portela Santos and Eduardo Francisquine Delgado

 

Poultry and swine production
Coordinator: Valdomiro Shigueru Miyada

 

Animal breeding and genetics, biotechnology and reproduction
Coordinator: Gerson Barreto Mourão

 

Sheep and goat
Coordinator: Clayton Quirino Mendes

 

Aquaculture
Coordinator: Margarida Maria Barros

 

Equine production
Coordinator: Alexandre Augusto de Oliveira Gobesso

 

Companion Animals
Coordinator: Roberta Ariboni Brandi

09:00–10:20

Oral Presentation of 2013 Award Winners

12:00-14:00

Lunch break

Afternoon

 

14:00-18:00

Poster Session 2 (P2) - Imperial Foyer and Imperial Room

 

Pastures and forage crops 
Coordinator: Patrícia Menezes Santos

 

Ruminant production
Coordinator: Carla Maris Machado Bittar e Diogo Fleury Costa

 

Poultry and swine production
Coordinator: Valdomiro Shigueru Miyada

 

Animal breeding and genetics, biotechnology and reproduction
Coordinator: Roberto Sartori Filho

 

Sheep and goat
Coordinator: Alessandro F. Talamini do Amarante

 

Aquaculture
Coordinator: Luiz Edivaldo Pezzato

 

Companion animals
Coordinator: Roberta Ariboni Brandi

15:00–16:00

Book and Software Release – Foyer

14:00–18:00

Joint Meeting of Scientific Editors of the Brazilian Journal of Animal Science

16:00–18:00

 Meeting of SBZ Board of Directors

18:00

At Easy

 

Friday

Timetable

Activities

08:00-09:45

Technical sessions

09:45-10:15

Coffee break

10:15-12:00

Technical sessions

12:00-14:00

 Lunch break

14:00-15:45

Technical sessions

15:45-16:15

Coffee break

16:15-17:30

Scientific Committees

17:30-19:00

General Assembly BSAS

21:00–23:00

Closing Ceremony and Dinner

SATELLITE EVENTS

July 22 - 23, 2013

III INTERNATIONAL SYMPOSIUM ON FORAGE QUALITY AND CONSERVATION
Monday - July 22nd
Imperial Room

8:00 - 8:30

Registration

8:30 - 9:00

Opening Conference
The effects of length of storage on the nutritive value and aerobic stability of silages

Limin Kung, Jr.
University of Delaware, USA

 

Session 1 – Silage Management

9:00 - 9:30

Feeding silage and haylage for horses

Cecilia Müller
Swedish University of Agricultural Science, Sweden

9:30 - 10:00

Plenary Session

10:00 - 10:30

Coffee Break

10:30 - 11:00

Potential probiotic effects of lactic acid bacteria on ruminant performance

Zwi G. Weinberg
The Volcani Center, Israel

11:00 - 11:30

Challenges in the utilization of high moisture co-products in diets for ruminants

Jhones O. Sarturi
Texas Tech University, USA

11:30 - 12:00

Plenary Session

12:00 -  14:00

Lunch

14:00 - 14:30

An overview on manipulation of fermentation in silages

Pekka Huhtanen
Swedish University of Agricultural Sciences, Sweden

 

Session 2 – Forage Quality

14:30 - 15:00

Characterization of genes involved with cell-wall digestibility of tropical forages

Luis Felipe Prada e Silva
University of São Paulo, Brazil

15:00 - 15:30

Impact of agronomic management on the nutritive value of corn silage

Dan Undersander
University of Wisconsin, USA

15:30 - 16:00

Plenary Session

16:00 - 18:00

Coffee Break
and
Poster Session

 

 

Tuesday - July 23rd
Imperial Room

 

Session 3 – Food Safety

8:30 - 9:00

Authenticity and traceability of grassland production and products

Frank Monahan
University College Dublin, Ireland

 

Session 4 – Hay Management

9:00 - 9:30

Harvesting and curing high quality hay

Steve Orloff
University of California, USA

9:30 - 10:00

Plenary Session

10:00 - 10:30

Coffee Break

 

Session 5 – Silage Management (continuation)

10:30 - 11:00

Metabolic effects of silage fermentation end products in lactating dairy cows

Niels B. Kristensen
Knowledge Centre for Agriculture, Denmark

11:00 - 11:15

Plenary Session

11:15 - 12:00

Poster Session

12:00 -  14:00

Lunch

14:00 - 14:30

Relationship between proteolysis in the silo and efficiency of utilization of dietary protein by lactating dairy cows

Glen A. Broderick
US Dairy Forage Research Center, USA

14:30 - 14:45

Plenary Session

14:45 - 15:30

Closing Ceremony


 

III MIXED MODEL WORKSHOP
Monday - July 22nd
Imperial Room

8:00 - 9:30

Oppening
Introduction to Mixed Models

Izabelle A. M. A. Teixeira FCAV/UNESP

9:30 - 10:00

Coffee break

10:00 - 12:00

Randomized Block design

Normand St-Pierre
The Ohio State University

12:00 - 14:00

Lunch

14:00 - 16:00

Split plot design

Fernando Sebastián Baldi Rey
FCAV/UNESP

16:00 - 16:30

Coffee break

16:30 - 18:00

How to prepare a dataset to work on SAS

Claudio Vaz di Mambro Ribeiro
UFBA

Tuesday - July 23rd
Imperial Room

8:00 - 9:30

Repeated measures in time

Claudio Vaz di Mambro Ribeiro
UFBA

9:30 - 10:00

Coffee break

10:00 - 12:00

Repeated measures in time

Claudio Vaz di Mambro Ribeiro
UFBA

12:00 - 14:00

Lunch

14:00 - 15:00

Power analysis

Normand St-Pierre
The Ohio State University

15:00 - 16:00

Case Study and how to describe statistical analyses on Materials and Methods section

Normand St-Pierre
The Ohio State University

16:00 - 16:30

Coffee break

16:30 - 18:00

Case Study and how to describe statistical analyses on Materials and Methods section

Normand St-Pierre
The Ohio State University

18:00

Closing

Izabelle A. M. A. Teixeira
FCAV/UNESP


 

IV FORUM OF GRADUATE PROGRAMS IN ANIMAL SCIENCE/ FISHERIES RESOURCES COORDINATORS
Monday - July 22nd
Imperial Room

08:00 - 09:00

Registration

9:00 - 12:30

Short-course: PRODUCTION OF HIGH-IMPACT PAPERS - STRUCTURE, LANGUAGE AND EDITING PROCESS
Instructor: Valtencir Zucolotto - USP

12:30 - 14:30

Lunch

14:30 - 15:00

OPENING SESSION - IV FORUM OF GRADUATE PROGRAMS IN ANIMAL SCIENCE/ FISHERIES RESOURCES COORDINATORS

15:00 - 18:00

PERSPECTIVES OF 2013-2015 EVALUATION PROCESS BASED ON THE 2010-2012 TRIENNIUM INFORMATION
Speaker: Telma Terezinha Berchieli – UNESP/Jaboticabal
Chairman: Roberto Germano Costa - UFPB
Plenary Session

Tuesday - July 23rd
Imperial Room

08:00 - 12:00

WORKSHOP: STRATEGIES FOR IMPROVEMENT AND CONSOLITATION OF GRADUATE PROGRAMS IN ANIMAL SCIENCE/ FISHERIES RESOURCES
Chairman: Kléber Tomás de Resende - UNESP
LECTURE 1: ORGANIZATION AND EVOLUTION OF COURSES - GRADES 3 AND 4.
Speaker: Edgard Cavalcanti Pimenta Filho - UFPB
LECTURE 2:  CONSOLIDATION AND INTERNATIONALIZATION PROGRESS OF COURSES - GRADES 5, 6, AND 7.
Speaker: Marcos Macari.- UNESP
JOINT MEETING OF WORKING GROUPS.
WORKING GROUP 1 – Grades 3 and 4.
WORKING GROUP 2 – Grades 5, 6, and 7.

12:00 - 14:00

Lunch

14:00 - 17:30

Continuation
WORKSHOP: STRATEGIES FOR IMPROVEMENT AND CONSOLITATION OF GRADUATE PROGRAMS IN ANIMAL SCIENCE/ FISHERIES RESOURCES
PRESENTATION – WORKING GROUPS 1 AND 2.
DEBATE AND DOCUMENTATION

17:30 - 18:00

CLOSING SESSION - IV FORUM OF GRADUATE PROGRAMS IN ANIMAL SCIENCE/ FISHERIES RESOURCES COORDINATORS


PROGRAM OF SPECIFIC TECHNICAL SESSIONS

Technical session: PASTURES AND FORAGE CROPS
Chairs: José Carlos Dubeaux and Sila Carneiro da Silva

Wednesday

 

14:00-14:30

Food security and environmental impacts – challenge for grassland sciences
Gilles Lemaire 
Institute National de La Recherche Agronomique [INRA], Centre de Recherches de Poitou-Charents, Lusignan, France

14:45-15:15

Environmental challenges of pastoral farming systems in tropical areas
Paulo César de Faccio Carvalho 
Universidade Federal do Rio Grande do Sul, Faculdade de Agronomia, Departamento de Plantas Forrageiras e Agrometeorologia, Porto Alegre, RS, Brazil

15:15-15:45

Round table

15:45-16:15

Coffee break

16:30-17:00

Diversity and sustainable animal production systems
Michel Duru 
École Nationale Supérieure Agronomique de Toulouse [ENSAT], Toulouse, France

17:00-17:30

Strategies for controlling emissions of greenhouse effect gases in pastoral systems of animal production
Tim McAllister 
Agriculture and Agri Food, Canada

17:30-18:00

Round table

Friday

 

08:00-08:30

Integrated crop and livestock systems
Alan Franzluebbers
United Stated Department of Agriculture, Agricultural Research Service, Watkinsville, GA, USA

08:45-09:15

Water use by livestock and its implications to sustainability of pastoral systems of animal production
Michel Doreau 
Institute National de La Recherche Agronomique [INRA], Centre de Recherches de Clermont-Ferrand-Theix, Saint-Genes-Champanelle, France

09:30-10:15

Round table

10:15-11:00

Coffee break

11:00-11:30

Environmental impacts of forage conservation practices
Limin Kung Junior 
Dairy Nutrition & Silage Fermentation Laboratory, Department of Animal and Food Science, University of Delaware, Newark, DE, USA

11:30-12:00

Round table

12:00-14:00

Lunch break

14:00-14:30

Maximising intake in high forage based systems
Pekka Huhtanen 
Swedish University of Agricultural Sciences, Umeå, Sweden

14:45-15:15

Economical value of environmental services provided by grasslands
Alec Mackay
AgResearch, Grassland Research Centre, Palmerston North, New Zealand

15:15-15:45

Round table

15:45-16:15

Coffee break

Technical session: Ruminant production
Chairs: Carla Maris Machado Bittar, Eduardo Francisquine Delgado and Flávio Augusto Portela Santos

Wednesday

 

14:00-14:30

Starch ruminal and intestinal digestion in cattle
Tim A. McAllister
Research Centre, Agriculture and Agri-Food Canada, Lethbridge, Alberta, Canada

14:45-15:15

Site of starch digestion: impact on energy efficiency and glucose metabolism in beef and dairy cattle
Gerald Huntington
College of Agriculture and Life Sciences, North Carolina State, University, Raleigh, NC USA

15:15-15:45

Round table

15:45-16:30

Coffee break

16:30-17:00

Application of glucose post absorptive metabolism concepts on beef and dairy cattle nutritional models
Nials Bastian Kristensen
Knowledge Centre for Agriculture, Denmark

17:15-17:45

Site of starch digestion: impact on performance responses of beef and dairy cattle
Fred Owens
Oklahoma State University, Pioneer Hi-Bred International, Johnston, USA

17:45-18:15

Round table

Friday

 

08:00-08:30

Microbial synthesis in beef cattle 
Dennis Paul Poppi
Department of Animal Science, The University of Queensland, Gatton QLD, Australia

08:45-09:15

Modelling post-absorptive protein and amino acid metabolism in the ruminant
Mark Hanigan
College of Agriculture and Life Sciences, Department of Dairy Science, Virginia Tech Institute, Blacksburg, VA, USA

09:15-09:45

Round table

09:45-10:15

Coffee break

10:15-10:45

Protein models and amino acids requirements for cattle
Luis Orlindo Tedeschi
Department of Animal Science, Texas A&M University, College Station, TX, USA

11:00-11:30

Post-ruminal amino acid utilization by growing cattle
Clint Loest
Animal and Range Sciences, New Mexico State University, Las Cruces, NM, USA

11:30-12:00

Round table

12:00-14:00

Lunch break

14:00-14:30

Amino acids adequacy and performance of dairy cattle
Glen A. Broderick
United States Department of Agriculture, US Dairy Forage Research Center, Madison, WI, USA

14:45-15:15

Adequacy of RDP and metabolisable protein in feedlot diets
Michael S. Brown
Killgore Research Center, West Texas A&M University, Canion, TX, USA

15:15-15:45

Round table

15:45-16:15

Coffee break

 

 

 

Technical session: POULTRY AND SWINE PRODUCTION 
Chairs: José Fernando Machado Menten and Valdomiro Shigueru Miyada

Wednesday

 

14:00-14:30

Implications of corn and soybean meal quality on swine production
Gustavo J. M. M. Lima, Embrapa Suínos e Aves , Concórdia, SC, Brazil

14:45-15:15

Protein restriction and compensatory growth in swine
Peter Purslow, University of Guelph, Canada

15:15-15:45

Round table

15:45-16:30

Coffee break

16:30-17:00

Recent advances in nutrition and gene expression in mammalian development and optimal health
Margaret Joy Dauncey
Wolfson College, University of Cambridge, UK

17:15-17:45

Adaptations of Brazilian swine production systems concerning animal welfare
Adroaldo Jose Zanella
Scottish Agricultural College, Roslin Institute Building Easter Busch, Edimburg, Scotland

17:45-18:15

Round table

Friday

 

08:00-08:30

On-farm broiler welfare assessment 
Andy Butterworth
University of Bristol, UK

08:45-09:15

Round table

09:15-09:45

Coffee break

09:45-10:15

Non-scientific restrictions to poultry production
Gerson Neudi Scheurmann  
Embrapa Suínos e Aves, Brazil

10:15-10:45

Concerns related to the use of animal by-products in poultry and swine feeding
Cláudio Bellaver
Qualyfoco Consultoria, Brazil

11:00-11:30

Round table

11:30-12:00

Lunch break

14:00-14:30

Advances in pultry nutrition
Fernando Guilherme Perazzo Costa, UFPB

14:45-15:15

Use o mycotoxin adsorbents in swine and poultry production
Luciano Sá
Technical and Sales Manager, Kiotechagil, Brazil

15:15-15:45

Round table

15:45-16:30

Coffee break

 

Technical session: ANIMAL BREEDING AND GENETICS, BIOTECHNOLOGY AND REPRODUCTION 
Chairs: Gerson Barreto Mourão, Luiz Lehmann Coutinho and Roberto Sartori Filho

Wednesday

 

14:00-14:30

Tools for improvement of reproductive efficiency in dairy cattle
Pietro Sampaio Baruselli 
Departamento de Reprodução Animal, Universidade de São Paulo, São Paulo, SP, Brazil

14:45-15:15

Economic impact of reproductive biotechnologies
José Eduardo Portela Santos
Department of Dairy Science, University of Florida, Gainesville, FL, USA

15:15-15:45

Round table

15:45-16:30

Coffee break

16:30-17:00

Economic impact of artificial insemination
Lino Rodrigues 
Associação Brasileira de Inseminação Artificial, Uberaba, MG, Brazil

17:15-17:45

Status of genomics technologies
Dorian Garrick
Department of Animal Science, Iowa State University, Ames, Iowa, USA

17:45-18:15

Round table

Friday

 

08:00-08:30

Fertility and health in the genomics era
Hasan Khatib 
Department of Animal Science
University of Wisconsin, Madison, WI, USA

08:45-09:15

Quantitative methods in genomics and animal breeding 
Mario Calus 
Animal Sciences Group
University of Wageningen, Wageningen, Netherlands

09:15-09:45

Round table

09:45-10:15

Coffee break

10:15-10:45

Reproductive tools for improvement of beef cattle breeding 
Gabriel Bó
Instituto de Reproduccíon Animal de Cordoba, Universidade Nacional de Cordoba, Cordoba, Argentina

11:00-11:30

Productive impacts of genomics technologies
José Bento Sterman Ferraz
Departamento de Ciências Básicas, Universidade de São Paulo, Pirassununga, SP, Brazil

11:30-12:00

Round table

12:00-14:00

Lunch Break

14:00-14:30

Development of a high density 600K SNP genotyping array for chicken
David W. Burt
Dept. Genomics and Genetics, The Roslin Institute and Royal (Dick) School of Veterinary  Studies, University of Edinburgh, Edinburgh, UK

14:45-15:15

Animal research programs in the genomics era
Lakshmi Matukumallip, NIFA-USDA, USA

15:15-15:45

Round table

15:45-16:30

Coffee break

 

Technical session: AQUACULTURE
Co-chairs: Luiz Edivaldo Pezzato and Margarida Maria Barros


Wednesday

 

14:00-14:30

Sustainable aquaculture – aquaponics system in controlled environments
Kevin Fitzsimmons
Environmental Research Laboratory, University of Arizona, Tucson, AZ USA

14:45-15:15

State of the art and prospects of the world aquaculture
Albert G. J. Tacon
Aquatic Farms Ltd., Kaneohe, Hawaii

15:15-15:45

Round table

15:45-16:30

Coffee break

16:30-17:00

Policies and developmental strategy of Brazilian aquaculture
Rodrigo Roubach
Coordenação-Geral de Pesquisas e Geração de Novas Tecnologias, Ministério da Pesca e Aquicultura, Brasília, DF, Brazil

17:15-17:45

Sustainable aquaculture – bioflocs system for farming of shrimp and prawn
Andrew J. Ray
The University of Southern Mississippi, Gulf Coast Research Laboratory, Ocean Springs, MS, USA

17:45-18:15

Round table

Friday

 

08:00-08:30

Fish genetics and breeding – state of the art and prospects for Brazilian aquaculture
Alexandre Wagner da Silva Hilsdorf
Laboratório de Genética de Organismos Aquáticos e Aquicultura, Universidade de Mogi das Cruzes, Mogi das Cruzes, SP, Brazil

08:45-09:15

Advancements and prospects of biotechnology in aquaculture
Einar Ringo
Norwegian College of Fishery Science, University of Tromsø, Tromsø, Norway

09:15-09:45

Round table

09:45-10:15

Coffee break

10:15-10:45

Alternative plant and microbial ingredients in aquafeeds – state of the art and prospects
Margareth Øverland
Centre Director, Aquaculture Protein Center, Ås, Norway

11:00-11:30

Expanding the utilization of sustainable plant products in aquafeeds
Paul B. Brown
Department of Forestry and Natural Resources, Purdue University, West Lafayette, IN, USA

11:30-12:00

Round table

12:00-14:00

Lunch break

14:00-14:30

Good aquaculture feed manufacturing practices for the Brazilian aquafeed industry
Alberto Jorge Pinto Nunes
Instituto de Ciências do Mar [LABOMAR], Universidade Federal do Ceará, Fortaleza, CE

14:45-15:45

Round table

15:45-16:30

Coffee break

 

Technical session: SHEEP AND GOAT
Chairs: Alessandro Francisco Talamini do Amarante and Clayton Quirino Mendes

 Wednesday

14:00-14:30

NIRS as a tool to determine the nutritional value of native pasture for small  ruminants
Marco Aurélio Delmondes Bomfim
EMBRAPA Caprinos, Sobral, CE, Brazil

14:45-15:15

Feeding strategies to improve ewe’s milk and cheese quality.
Anna Nudda
University of Sassari, Italy

15:15-15:45

Round table

15:45-16:30

Coffee break

16:30-17:00

Differential effects of protein and energy scarcity on resistance to nematode parasites
Jos G.M. Houdijk
Scottish Agricultural College, Roslin Institute, Scotland

17:00-17:30

Regional variation in the hedonic evaluation of lamb meat from diverse production systems 
Jose Luis Olleta
Universidade de Zaragoza, Spain

17:30-18:00

Round table

 Friday

08:00-08:30

Genomic information for improving quantitative traits in the sheep industry
David R. Notter
Virginia Tech Institute, Blacksburg, USA

08:45-09:15

Goat breeding in the tropics: development and application of genomic tools in a "feed the future" program
Brian Sayre
Virginia State University, Petersburg, USA

09:15-09:45

Round table

09:45-10:15

Coffee break

10:15-10:45

Animal genetic resources for increased production of commercial lambs
Concepta McManus
Universidade de Brasília, Brazil

11:00-11:30

Finishing lambs and goats from grazed pasture – the options and the facts
Tym Keady
Animal and Grassland Research and Innovation Centre, Ireland 

11:30-12:00

Round table

12:00-14:00

Lunch break

14:00-14:30

Genetics of Haemonchus contortus and risk factors of sheep flock related to anthelmintic resistance
Simone Cristina Méo Niciura
EMBRAPA Pecuária Sudeste, São Carlos, SP, Brazil

14:45-15:15

Round table

15:30-16:15

Coffee break

 

Technical session: EQUINE PRODUCTION
Chair: Alexandre Augusto de Oliveira Gobesso and Roberta Ariboni Brandi

Wednesday

14:30-15:00

New trends in horse diets formulation
William Martin-Rosset
Equine Nutrition Department, Institute National de La Recherche Agronomique [INRA], Centre de Recherches de Clermont-Ferrand-Theix
Saint-Genes-Champanelle, France

15:15-15:45

Metabolical evaluation of muscle strength
Ingrid Vervuert
Institute of animal nutrition, diet damage and dietetics, University of Leipzig, Leipzig, Germany

15:45-16:15

Round table

16:15-16:45

Coffee break

16:45-17:15

High-fiber low-starch diets: the new nutritional wisdom
Kathleen Crandell
Kentucky Equine Research, USA

17:30-18:00

Equine ingestive behaviour
Maria João Fradinho
Centro de Investigação Interdisciplinar em Sanidade Animal, Faculdade de Medicina Veterinária, Universidade Técnica de Lisboa, Portugal

17:00-18:30

Round table

 

Technical session: COMPANION ANIMALS
Chair: Roberta Ariboni Brandi

Friday

 

08:00-08:30

Nutrition and immunity in pet animals
Flávia Maria de Oliveira Borges Saad
Universidade Federal de Lavras, Brazil

08:45-09:15

Fiber sources on cats diets
Leonardo Boscoli Lara
Universidade Federal de Minas Gerais, Brazil

09:15-09:45

Round table

09:45-10:15

Coffee break

10:15-10:45

Additives on dogs and cats nutrition
Ananda Portella Felix
Departamento de Zootecnia, FZEA/USP, Brazil

11:00-11:30

Carbohydrates sources on the nutrition of dogs and cats
Aulus Cavalieri Carciofi 
Universidade Estadual Paulista Júlio de Mesquita Filho, Jaboticabal, Brazil

11:30-12:00

Round table